Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) Nedir?
  • Ahmet G.

Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) Nedir?

MiCA: Avrupa'da Kripto Düzenlemelerinde Yeni Dönem Başlıyor

Avrupa Birliği'nde Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) adlı yasa tasarısı, kripto paraların düzenlenmesine odaklanarak, 27 AB ülkesinde yatırımcı ve tüketicileri koruma amacı güdüyor. MiCA, dijital varlıkların düzenlenmesine yönelik bir çerçeve oluşturarak, şeffaflığı artırma ve sektöre istikrar getirme hedefi taşıyor.

 

MiCA, kripto varlıkların ihraççılarına tek bir lisans sistemi ve sıkı kontrollerle AB'nin çekiciliğini artırması bekleniyor. Ayrıca, müşteri kimlik doğrulaması ve ayrı bir varlık rezervi şartları gibi önemli kurallar getirerek sektörde güveni artırmayı amaçlıyor.

 

Tasarı, fayda belirteçleri, varlık referanslı ve e-para olmak üzere üç tür tokeni düzenliyor. Bu tokenların ihraç eden kuruluşlar için teknik inceleme ve belge onayı gibi temel gereksinimleri içeriyor.

 

MiCA ayrıca, kripto varlık hizmet sağlayıcılarına da düzenleme getiriyor. Kripto varlık depolama, ticaret platformu işletme ve ödeme hizmetleri gibi alanlarda faaliyet gösteren şirketlerin AB üye ülkelerinde ofis kaydı yapması, lisans alması ve belirli gerekliliklere uyması gerekiyor.

 

Stabilcoin operatörleri için de düzenlemeler getiren MiCA, lisans alınmasını ve token istikrarını sağlama zorunluluğunu getiriyor. Ayrıca, müşterilere açıklama, risk yönetimi ve yeterli rezerv tutma gibi şartlar da içeriyor.

 

MiCA, 20 Nisan 2023'te Avrupa Parlamentosu tarafından onaylandı ve 16 Mayıs'ta AB Konseyi tarafından onay aldı. Yeni düzenlemelerin stabilcoin'lere yönelik kısmı 30 Haziran 2024'te, geri kalan kısmı ise 30 Aralık 2024'ten itibaren yürürlüğe girecek.

 

Uzmanlar, MiCA'nın AB'nin çekiciliğini artıracağını ancak düzenleyici uyum maliyetlerini de artırabileceğini belirtiyor. Buna rağmen, tasarının küçük şirketlere fayda sağlayacağı ve tek bir pazar yaratarak uyumu kolaylaştıracağı öngörülüyor.